Buffalo Sabres
Buffalo Sabres | |
![]() První sezóna: 1970-71 Stadión: HSBC Arena, 18.690 diváků Největší úspěchy: finále Stanley Cupu 1975, 1999 Adresa: HSBC Arena, One Seymour H. Knox III Plaza, Buffalo, NY 14203 Oficiální website: www.sabres.com V roce 1970 došlo k dalšímu rozšíření NHL, tentokrát o dva nové kluby, jejichž sídly byl kanadský Vancouver a Buffalo, licenci získaly 22. 5. 1970. Tehdy v Buffalu již působil klub, hrající nižší profesionální soutěž AHL pod jménem Bisons. Se vstupem do NHL sice bizon v klubovém znaku zůstal, ale klub změnil svůj název na Sabres (Šavle). Hlavní odpovědnost za výkony ležela v té době na zkušeném manažerovi Georgeovi 'Punch' Imlachovi. V prvních letech se jim pochopitelně příliš nedařilo, ale Buffalo si pečlivě vybíralo nové talenty v draftech. Podařilo se mu získat dvojici brankářů Crozier - Daley, obránce Hortna a Hillmana a nejlepšího juniora z letních draftu, tehdy ani ne dvacetiletého Gilberta Perreaulta, který se při svém debutu stal držitelem Calder Trophy.
V play off, kam mimochodem postoupili teprve podruhé v pětileté historii klubu, se jim mimořádně dařilo a jejich vítězné tažení zastavila až ve finále Philadelphia (2:4). Finálová série je pamětihodná také mlhou v hale Auditorium a brilantním výkonem brankáře Flyers Bernieho Parenta. V té době měli v Buffalu opravdu silný tým. Manažer Imlach i zde prokázal své kvality, a tak se do Buffala sjeli takoví hráči, jakými byli Gilbert Perreault, Dan Gare, Rick Martin, René Robert, Craig Ramsay nebo brankáři Don Edwards a Dave Dryden, bratr slavného Kena Drydena. Celých sedm let hráli Sabres hokej vysoké kvality a střídali se s Bostonem na první příčce Adamsovy divize. Na přelomu roku 1975 a 1976 hrála proti celkům NHL i Křídla sovětů a v Buffalu utrpěla doslova výprask 6:12. Novou krví v mužstvu se stali mladí Seilling, Ruff a černý McKegney. Po odchodu Imlacha v roce 1978 se po ročním bezvládí podařilo vedení klubu zajistit generálního manažera, který měl přivést tým až k trofeji nejcennější. Tím mužem byl Scotty Bowman, jenž měl za sebou po dvanácti sezónách koučování celkem osm účastí ve finále Stanley Cupu a pět triumfů. Jeho zásluhou mužstvo získalo takové hráče jako obránce Phila Housleyho, útočníky Davea Andreychuka, Adama Creightona a brankáře Toma Barrassa. Barrasso získal cenu pro nejlepšího nováčka, cenu pro nejlepšího brankáře sezóny a byl zařazený i do první šestky All-Star. O svém umění přesvědčil hned v září 1984, kdy hájil branku USA na Kanadském poháru.
Zatímco v lize se Šavlím dařilo, v poháru se nedostaly přes druhé kolo. Po další reorganizaci v roce 1981, kdy byl do 'jejich' Adamsovy divize zařazen tým Montreal Canadiens, se situace pro Buffalo ještě více zkomplikovala a výsledky týmu se stále zhoršovaly. Tým upadl do průměrnosti. Vrcholem bylo odstoupení manažera Bowmana a jeho nahrazení Gerrym Meehanem. Z Evropanů se prosadili Fin Christian Ruuttu, Alexander Mogilnyj, částečně švédský obránce Johansson, Němec Krupp a Švéd Andersson. Dres Buffala dočasně oblékl i tehdejší československý reprezentant Jiří Šejba. Posun dopředu zaznamenalo Buffalo od roku 1988. Zisk 98 bodů v sezóně 1990-91 pak byl nejvyšší od roku 1984. Ale ani poté, co se koučem a manažerem stal John Muckler, se situace nijak dramaticky nezměnila.Tým uskutečnil několik důležitých výměn. Buffalo získalo ostrostřelce NY Islanders Pata LaFontainea výměnou za Pierrea Turgeona a dále pak našeho Dominika Haška z Chicaga. Oporami týmu se stali zkušený Dale Hawerchuk, Donald Audette a v zadních řadách tvrdící muziku Richard Šmehlík. V devadesátých letech byla filozofie klubu založena na hráčích, kteří se do toho nebáli šlápnout. Tři hokejisté: Brad May, Matthew Barnaby a Rob Ray nasbírali v sezóně 1995-96 po více než 200 trestných minutách. Větší úspěch však, i přes výborné výkony LaFointainea, Haška či Alexandera Mogilného, nějak ne a ne přijít.
Sabres také změnili také svou image, když odvrhli starý znak znázorňující pádícího bizona nad zkříženými šavlemi. Novým klubovým logem se stala hlava bizona s krvavýma očima. Největší čest novému dresu prokázal brankář Dominik Hašek, jehož vynikající výkony znamenaly několikanásobný zisk trofeje pro nejlepšího brankáře a hráče NHL. Právě díky jeho výkonům klub zaznamenal dvakrát za sebou vynikající úspěch. V sezóně 1997-98 se Sabres nejprve dostali do finále Východní konference, aby o rok později dokonce podruhé v historii klubu útočili, byť neúspěšně, na samotný Stanley Cup. Skvělý Dominik Hašek si svými výkony řekl o třetí Vezina Trophy v řadě, když o obhajobu Hartovy trofeje jej zřejmě připravilo pouze zranění. Výborně se také rozehrál Slovák Miroslav Šatan, který po Patu LaFontaineovi jako první z kádru Sabres překonal hranici třiceti branek za sezónu.
Podobně to vypadalo i v ročníku následujícím. Hašek, bezkonkurenčně nejlépe placený hráč mužstva, se do svého obvyklého herního rytmu dostával jenom ztěžka a Sabres v základní části dlouho podávali nevyrovnané výkony. Až od půlky sezóny šlo Buffalo opět nahoru a jen o chloupek nedosáhlo stobodové hranice. 'Dominátor' za předváděnou hru už pošesté obdržel velmi ceněnou Vezina Trophy, v play off ale Šavle skončily, i přes příchod posil jako Donald Audette a Steve Heinze, už ve druhém kole. Vcelku logicky musela následovat nějaká změna a tou byl odchod Dominika Haška do Detroitu. V Buffalu tak skončila jedna dlouhá etapa. Vlastně žádné jiné mužstvo NHL nebylo před sezónou 2001-02 oslabeno odchodem tolika hlavních opor (Peca, Hašek, Audette, Andreychuk, Heinze, Gilmour). Bez adekvátní náhrady a díky výkonnostním výkyvům ostatních hráčů se Sabres ihned zabydleli ve spodní polovině tabulky Východní konference. Nakonec, posedmé ve své dvaatřicetileté historii, skončili už před branami vyřazovacích zápasů. |