Boston Bruins
Boston Bruins | |
![]() První sezóna: 1924-25 Stadión: TD Banknorth Garden, 17.565 diváků Největší úspěchy: Stanley Cup 1929, 1939, 1941, 1970, 1972 Adresa: TD Banknorth Garden, 100 Legends Way, Boston, MA 02114 Oficiální website: www.bostonbruins.com
Manažerem týmu byl od vstupu do soutěže až do své smrti v roce 1954 Art Ross, který byl také v letech 1924-28, 1929-34, 1936-39 a 1941-45 koučem Bostonu. Dva ze tří triumfů ve Stanley Cupu z období Rossova manažerství však mají na svědomí jeho 'chvilkoví' zástupci na místě kouče. Na zisku poháru v roce 1929 se jako kouč podílel Cy Denneny a o deset let později byl trenérem týmu Cooney Wailand, oba bývalí Rossovi svěřenci z prvních let účinkování v NHL. Tedy z let, v nichž Boston vévodil Americké divizi, v níž celkem sedmkrát zaujal první příčku.
V roce 1967 došlo nejen k rozšíření NHL, ale i ke změně na postu manažera Medvědů. Stal se jím právě Schmidt, kterému se podařilo postupně vybudovat velice kvalitní tým. Nejvýznamnější období pro Bruins přišlo až v první polovině sedmdesátých let. Tehdy se mužstvo po osmi hubených letech, strávených na poslední příčce, vrátilo na výsluní zámořského hokeje.
Tuto éru tzv. 'Big Bad Bruins' (Velkých zlých medvědů) charakterizují především dvě jména - Phil Esposito a Bobby Orr. První se stal pětkrát nejproduktivnějším hráčem NHL a překonal hezkou řádku rekordů, druhý zase svým ofenzivním pojetím hry vyvrátil dosavadní teorie o hře obránců a znamenal svým způsobem revoluční předěl v jejím chápání. Vedle těchto nesporně velikých postav celé historie NHL zde působili i další skvělí hráči. Jména jako Garry Cheevers, Don Awrey, Ken Hodge, John Bucyk, Wayne Cashman, Derek Sanders, John McKenzie či Don Marcotte, to byly ve své době pojmy. Po dvou triumfech ve finále Stanleyova poháru 1970 a 1972 padla v dalších letech na Bruins hluboká krize, která se ještě prohloubila v roce 1979 po rozhodujícím finálovém zápase Adamsovy divize proti Montrealu. Až do závěrečných minut tohoto utkání Bruins o gól vedli. Pak bylo mužstvo koučované svérázným Donem Cherrym potrestáno vyloučením za to, že mělo na hřišti o jednoho hráče víc. Canadiens v přesilovce skóre vyrovnali a v prodloužení nakonec vyhráli. Od té doby Harry Sinden stále tvrdí, že ve staré montrealské hale Forum bydlí duchové obracející osud ve prospěch Canadiens.
Nejúdernější útočnou řadu týmu tvořili houževnatý Cam Neely a rychlí bruslaři Craig Janney a Bob Joyce. Ozdobou týmu byly i výkony brankáře Andyho Mooga, získaného po Olympijských hrách 1988 právě z Edmontonu, jehož hlavní motivací bylo dokázat, že byl v Oillers brankářskou dvojkou neprávem. Přesto se Bruins postupně stále více stávali týmem, představující soubor po většině neopěvovaných hráčů, které charakterizují slova Raymonda Bourquea: 'Jsme mužstvem, které žije z těžké a usilovné práce.' Na této vlastnosti nezměnilo nic ani přestěhování klubu ze stařičké Boston Garden do nové luxusní haly Fleet Center, komplexu za 160 milionů dolarů.
A Bruins klesali dál. V sezóně 1998-99 Boston, opírající se především o výkony brankáře Byrona Dafoea, porazil v prvním kole play off podle očekávání Carolinu, pak však nestačil na Buffalo. Dlouholetý kapitán Ray Bourque, který právě v tomto ročníku vyrovnal rekord NHL v počtu branek vstřelených obráncem, se tak vytouženého Stanley Cupu opět nedočkal. A to ještě nikdo netušil, že to bylo vůbec naposledy, co si velký Raymond ve vyřazovacích bojích za Medvědy zahrál.
V Bostonu si o něčem podobném mohli nechat jenom zdát. Dokonce i účast v play off zůstala pro Bruins dvakrát za sebou nad jejich možnosti. Poslední, respektive předposlední místo v Severovýchodní divizi bylo pro slavný klub zajisté velmi hořké zklamání. K lepším výsledkům Medvědům v sezóně 2000-01 nepomohl ani výborně hrající první útok kapitána Jasona Allisona, do kterého perfektně zapadl Bill Guerin z Edmontonu. Špatná obrana a především časté absence chronickými zraněními pronásledovaného gólmana Dafoea vykonaly svoje. Nic s tím neudělal ani proslulý železný trenér Mike Keenan. Během léta 2001 vydalo vedení Bostonu (už s novým koučem Robbie Ftorekem) na trhu s volnými hráči víc peněz, než je u nich obvykle zvykem. Pro větší údernou sílu získali Lapointea, Zamunera a Pellerina. Obranné řady posílil veterán tvrdého stylu O´Donnell. Při prvním ligovém zápase se Medvědi navždy rozloučili se svým legendárním obráncem Rayem Bourquem, jehož číslo 77 slavnostně vyvěsili pod strop haly FleetCenter. Bostonští vletěli do sezóny jako smečka hladových medvědů a nic na tom nezměnila ani původně kritizovaná výměna Jasona Allisona do Los Angeles za Jozefa Stümpela a Glena Murrayho. Skvělým vůdcem týmu se stal Joe Thorton, jenž se dlouhou dobu pohyboval v elitní společnosti nejproduktivnějších hráčů ligy. Jeho tým po celý rok předváděl hokej prvotřídních kvalit a do vyřazovacích bojů vstupoval dokonce z prvního místa Východní konfrence. Kdo mohl tušit, že v něm tvrdě narazí na Montreal, jenž se do play off dostal až na poslední chvíli. |