New York Rangers
New York Rangers | |
![]() První sezóna: 1926-27 Stadión: Madison Square Garden, 18.200 diváků Největší úspěchy: Stanley Cup 1928, 1933, 1940, 1994 Adresa: 14th Floor, 2 Pennsylvania Plaza, New York, NY 10121 Oficiální website: www.newyorkrangers.com
Stejný husarský kousek se mužstvu podařil o pět let později. Tehdy Rangers porazili Toronto 3:1 na zápasy. U zisku obou titulů stálo šest hráčů - Bill Cook, Bun Cook, 'Ching' Johnson, Frank Boucher, Murray Murdoch a brankář Lorne Chabot, ve své době prakticky největší osobnosti kanadsko-americké NHL, které doplňovaly nové tváře - Babe Siebert, Cecil Dillon, Earl Seibert, Ott Heller a zejména Andy Aitkenhead v brance. Období vlády Lestera Patricka lze také označit za nejúspěšnější v historii klubu.
V šedesátých letech se hráčský kádr klubu často měnil a krátce zde působily i takové hvězdy, jako byli Jacques Plante, Doug Harvey, Bernie Geoffrion či Tom Horton a Terry Sawchuk. S příchodem nového trenéra a manažera Emile Francise - bývalého gólmana Rangers - v roce 1964 se začala karta obracet a klub se pomalu propracovával výše v ligové tabulce. Silný tým začal patřit k vážným aspirantům na nejvyšší pocty a již v roce 1972 hrál ve finále Stanley Cupu. Podlehl však Bostonu 2:4 na zápasy.
Další osobností celku byl bezesporu Phil Esposito, který však do New Yorku přešel až na ústupu ze své slávy. Právě on byl společně s Vladimírem Petrovem aktérem úvodního vhazování památného zápasu New York Rangers - CSKA Moskva (3:7), který 28. prosince 1975 otevřel první nezapomenutelnou supersérii zápasů klubů NHL se sovětskými mužstvy. Phil Esposito ani dvě švédské hvězdy Hedberg a Nilsson nepřinesly Rangers zlepšení postavení a dokonce od roku 1976 neměl klub zastoupení v nejlepší desítce střelců a nahrávačů soutěže. V témže roce odešel trenér a manažer Francis a začala další z 'černých etap' historie Rangers. V roce 1979 se sice probojovali do finále poháru, tam je ale poměrem 4:3 na zápasy vyřadil Montreal. Úspěchy z dob Francisova účinkování, tedy druhá místa v celé NHL z let 1968, 1971 a 1972, se již zopakovat nepodařilo. V All-Star absentovali newyorští v tomto období rovněž povážlivě dlouho. Posledním jejich zástupcem byl v roce 1972 obránce Brad Park. Podobná byla situace i v individuálních trofejích. V dalších deseti letech, poznamenaných devíti výměnami na postu trenéra, byli hlavními pilíři celku kapitán Barry Beck a brankář John Davidson. Po jeho odchodu pak John Vanbiesbrouck, který v sezóně 1985-86 získal Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana. Bylo to rok poté, co svými výkony zaujal i na pražském mistrovství světa v dresu USA. Na nevýrazných výkonech nic nezměnily ani rozsáhlé nákupy a prodeje hráčů prováděné manažerem Philem Espositem v letech 1986 - 1989.
V sezóně 1991-92 se po padesáti letech Rangers prosadili na první místo celkové tabulky NHL a po ročním výpadku v sezóně 1993-94, kdy dokonce nepostoupili do play off, se znovu vrátili na trůn NHL a po čtyřiapadesáti letech dokázali vybojovat svůj teprve čtvrtý Stanley Cup. Do finále proti Vancouveru je poslal gól Stephanea Matteaua ve druhém prodloužení sedmého zápasu s New Jersey Devils. Vedle trenéra Mikea Keenana se na tomto úspěchu nejvíce podílel kapitán týmu Mark Messier, který byl obklopen spoluhráči z edmontonské dynastie osmdesátých let: Lowem, Andersonem, McTavishem, Bokeboomem, Gravesem a Esou Tikannenem. Gólman Mike Richter, obránce Brian Leetch a útočník Mark Messier byli skutečnými vůdci týmu. Dramatická sedmizápasová finálová série s Vancouverem přinesla vynikající hokej. Rozhodující gól, který Rangers konečně přinesl Stanleyův pohár, dal v posledním zápase série Mark Messier, jenž již pětkrát vybojoval Pohár v dresu Edmontonu. Když se Rangers a celé město koupali v žáru nadšení z dlouho očekávaného triumfu ve Stanleyově poháru, hlavní trenér Mike Keenan po skončení série oznámil, že od Rangers odchází k St. Louis Blues. Jeho rozhodnutí zapůsobilo jako výbuch bomby. Na místě hlavního trenéra jej vystřídal Colin Campbell.
Ovšem i následující sezóna 1998-99 byla pro velkoklub z New Yorku absolutně neúspěšná. Rangers se znovu nedostali do vyřazovacích bojů, a to i přesto, že tým byl jako obvykle doslova nabitý hvězdnými jmény. Jezdci tak na sebe v průběhu sezóny kromě průměrných výkonů upozornili především odchodem dvou velkých hráčů do hokejového důchodu. Na začátku ročníku to byl excelentní střelec Pat LaFontaine, který ukončil kariéru ze zdravotních důvodů. Poté se Rangers opět alespoň na chvíli opět stali centrem hokejové světa, to když kariéru ukončil Wayne Gretzky, legenda legend ledního hokeje.
Glen Sather, nový generální manažer Rangers, přivedl před sezónou 2000-01 k mužstvu své dva staré kamarády, kouče Rona Lowa a Marka Messiera. Ale i přes slavnostní Messierův slib, že tentokrát Jezdci do play off postoupí, zůstalo opět pouze u zbožných přání. Ztráta Fleuryho, který nastoupil na protialkoholické léčení, zoufale špatná obrana a zdravotní problémy gólmana Richtera, to vše dalo dohromady děsivé manko šestnácti bodů na osmou příčku Východní konference. Řešením krize měly být opět další drahé posily - hvězdný, ale k častým zraněním náchylný Eric Lindros, nebo na jedno oko téměř slepý Bryan Berard. Oběma navrátilcům je však třeba za jejich výkony vzdát hold, ale ostatní nákladné opory (Messier, Fleury, Nedvěd, Leetch, Richter), které měly být přinejmenším zárukou pohárového postupu, zůstaly dlužni své pověsti. Start sezóny 2001-02 měli Rangers velmi nadějný, ale v půlce ligy se jejich mašině zadřela ložiska a s výkony týmu to šlo od deseti k pěti. Ani pět minut po dvanácté angažovaný Pavel Bure spásu nepřinesl a konec ročníku byl pro newyorský klub naprostým fiaskem. Marnotratní Jezdci se ani popáté za sebou nekvalifikovali do play off. |